Од полноќ нов пад на цените на горивата по бензинските во земјава

379

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски за време на прес-конференцијата кажа дека дизелот и бензините од полноќ ќе се продаваат по помала цена.

Цената на дизелот ќе се намали за 1,5 денари, додека бензинот БС-95 ќе падне за 1 денари, а бензинот БС-98 ќе поевтини за 1,5 денари.

Согласно тоа цените од вечерва на полноќ на горивата ќе изнесуваат:

ЕУРОДИЗЕЛ – 78 денари по литар
ЕУРОСУПЕР95 – 76,5 денари по литар
ЕУРОСУПЕР98 – 78 денари по литар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.