Од ноќеска на полноќ повторно поевтинуваат бензините и дизелот, Регулаторна ги објави новите цени

1247

Според одлката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, за половина денар поевтинуваат бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V). Цената на Еуросупер БС-98 ќе биде пониска за еден денар. Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за 1,5 денари.

Новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 65,50 денари, а 67,50 денари на Еуросупер БС-98. Литар дизел ќе се продава за 57,50 денари, е екстра лесното масло за домаќинство по 46 денари за литар.

За 2,028 денари по килограм се намалува цената на маузтот М-1 НЦ и килограм од тој енергенс ќе чини 32,894 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.