Од идниот месец струјата поскапа за 7,4 отсто – евтината тарифа останува, одлучи Регулаторна

923

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, цената на електричната енергија се зголемува за 7,4 проценти. Ова значи дека од идниот месец еден киловат наместо 5.54 денари ќе чини околу 5.9 денари за висока, а старите 2.78 за ниска тарифа се зголемуваат на 2.9 денари. Одлуката е донесена на барање на компаниите за производство и дристрибуција на електрична енергија, со образложение дека поради корона кризата бележат загуби.

Како што соопшти Регулаторна, домаќинствата и натаму ќе може да ја користат евтината тарифа како досега, односно од 14 до 16 и од 22 до 07 часот.

„Ние знаеме дека со оваа одлука за зголемување на цената на струјата, ќе влијаеме врз сите крајни потрошувачи. Сега сметка на пример од 1.500 денари, ќе добие плус 100 денари“, кажа Марко Бислимовски првиот човек на Регулаторна

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.