Од вечерва на полноќ поскапуваат горивата, Регулаторна ги соопшти новите цени

837

Поскапуваат бензините. Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,5 денари за литар додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 2 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за половина денар додека малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,351 денари за килограм и сега ќе изнесува 41,131 денари.

Според ценовникот од полноќ ова се новите цени на горивата. Моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава за 73,5 денари за литар. Моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе чини 75,5 денари за литар додека литар дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) стасува до 65 денари.

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе чини 64,5 денари за литар.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.