Од вечерва на полноќ поскапуваат горивата, Регулаторна ги соопшти новите цени

998

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која од ноќеска се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 проценти.

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 и на Еуродизел (Д-Е V) се зголемуваат за 1 денар за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за половина денар за литар.

Според донесената одлука од ноќеска на полнок, бензинот Еуросупер БС-95 ќе може да се купи по цена од 72 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе чини 74 денари за литар. Дизелот на бензинските станици ќе се продава за 63,50 денари за литар, а екстра лесното масло ќе чини 63 денари.

Со најновите цени на нафтените деривати, малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,824 денари за килограм и сега ќе изнесува 37,843 денари за килограм.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.