Од вечерва на полноќ поевтинуваат горивата, РКЕ ги објави новите цени

177

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за цените на горивата кои се намалуваат од полноќ. Согласно одлуката на РКЕ, бензините и екстра лесното масло за домаќинство поевтинуваат за 1,5 денари, додека цената на дизелот се намалува за еден денар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,829 ден/кг и сега ќе изнесува 45,832 ден/кг.

Ова се цените на горивата кои ќе важат од полноќ:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 88,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 74,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 45,832 (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.