Од вечерва на полноќ нови цени на горивата

816

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,14 % во однос на Одлуката од 20.12.2021 година.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 0,50 денари/литар, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 денари/литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,504 денар/килограм и сега ќе изнесува 39,360 ден/кг.

Од 28.12.2021 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин                           ЕУРОСУПЕР БС – 95                                            73,50  (денари/литар)
Моторен бензин                           ЕУРОСУПЕР БС – 98                                            75,50  (денари/литар)
Дизел гориво                                ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)                                     64,00     (денари/литар)
Масло за горење                         Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)                                        64,00    (денари/литар)
Мазут М-1 НС                                                                                                             39,360   (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување кај бензинот за 1,238 %, кај дизелот за 0,08% , кај екстр

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.