Од вечерва на полноќ дизелот поевтинува бензините остануваат со иста цена

838

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која од вечер на полноќ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,03%, при што намалување има кај Еуродизелот, екстра лесното масло за домаќинство и мазутот, додека цените на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98остануваат исти.

Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се намалува за 1,50 денари/литар и сега ќе изнесува 66,50 денари/литар. Еуросупер БС-95 и натаму ќе се продава за 66,50 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 77,00 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,00 денари/литар и сега ќе чини 66 денари за литар, а малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,607 денар/килограм и сега ќе изнесува 41,245 ден/кг.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.