Од вечерва на полноќ горивата поскапуваат, Регулаторна ги соопшти зголемените цени

1042

Цената на 95 ката се зголемува за 9 денари и  литар ќе чини 104 денари. За толку поскапува  и дизелот и ќе се точи по цена од 95 денари за литар. Цената на 98-цата ќе се зголеми за  9,5 денари и литар ќе изнесува 106, 5 денари.

Оваа корекција регуалторната комисија ја направи откако на владина седница се  донесе одлука од утре ДДВ за горивата наместо 10 да биде 18 отсто, а повеќе нема  да се намалува ниту акцизата која со владините мерки во зависност од  светските берзи паѓаше за 1 до 3 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.