Од вечерва на полноќ горивата поскапуваат, Регулаторна ги објави новите цени

1067

По полноќ цените на бензинот и на дизел горивото ќе се зголемат за 1 денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цената на бензинот од 98 октани ќе изнесува 78,50 денари, додека „обичниот“ од 95 октани ќе се продава за 76,50 денари за литар.

Од 19.10.2021 година од 00.01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 76,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 78,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 68,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 68,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 43,010 (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.