Од вечерва на полноќ, бензините поевтинуваат а дизелот останува со иста цена

871

Од вечерва на полноќ се намалува цената на бензинот за половина денар, додека цената на нафтата за возилата и за домаќинствата останува непроменета. Регулаторната комисија за енергетика потсетува дека трговците може да формираат и пониски цени од тие што се утврдени како максимални.

Максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: ЕУРОСУПЕР БС – 95 59,00 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе се продава за 61,00 денари по литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) останува 50,50 денари за литар), колку што изнесува и цената на нафтата за домаќинствата.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,109 ден/кг и ќе изнесува 26,754 ден/кг.

Регулаторната комисија соопштува дека во изминатите седум дена референтните цени на светските берзи бележат намалување кај бензинот за 2,515 проценти, кај дизелот има зголемување за 0,074 процентги, додека пак кај екстра лесното масло (за домаќинствата) за 0,415 отсто.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.