Одржана работилница за медиумска писменост во СОУ „Никола Карев“ во Струмица

503

Во СОУ ,,Никола Карев” се одржа  Работилница за медиумска писменост и препознавање говор на омраза наменета за младите средношколци. Работилницата има за цел зголемување на медиумската писменост кај младите, како и насочување кон критичко размислување и препознавање на невистинити и лажни вести. До младите, исто така, се доближи и темата Говор на омраза во медиуми и социјални мрежи, нејзино препознавање и превенирање.

Во наредните денови ќе одржат работилници и во СОУ „Јане Сандански“ и „Димитар Влахов“.

Проектот “Граѓанско сојузништво за репортери без граници” го спроведува Центарот за истражување и анализи НОВУС во партнерство со Медија Флеш  поддржан во рамките на Програмата за поддршка Safe Journalistssafejournalists.net финансиран од страна на Европската унија.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.