Одводниот канал на ,,Бошко Буха” во Струмица претворен во депонија, Комуналец апелира сметот да не се фрла околу каналите

1167

Струмички Комуналец на својата ФБ страна објави дека поради несовесно однесување на граѓаните во горниот дел од градот, кракот од одводниот канал кој се наоѓа на улицата Бошко Буха е узурпиран и претворен во дива депонијра заради што морале да интервенираат. Нивни екипи  излегле на терен и започначе со отстранување на сметот и чистење на каналот но и помошните решетки кои служат за собирање на надојдените води за да се спречат поплави.

,,Се апелира до сите граѓани посебно до оние кои живеат околу каналите својот смет да не го фрлаат во или околу нив. Нивното неодговорно однесување придонесува до големи штети и поплави, извор на зараза и со тоа уништуват се она што е направено со функција да ни користи и помага во разни ситуации.,, соопштија од струмички Комуналец на својата ФБ страна

Од таму информираа дека е отворено телефонски број  13-110 кој работи 24 часа, а на кој сите граѓани можат да ги пријавуваат сите дефекти на водоводната и канализационата мрежа како и проблемите од јавна чистота.

,, На овој број можат да се јават и сите граѓани кои имат потреба од подигање на шут, градежен отпад, гранки од дрвја и друг цврст отпад,, велат од Комуналец

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.