Одбојкарки од Струмица ќе ги бранат боите на Македонија на турнир во Србија за пласман на ЕП

1524

Три девојчиња од Струмица се дел од македонската одбојкарска селекција до 16 години (генерација 2006 и помлади) која од утре до сабота ќе учествува на квалификацискиот турнир за Европското првенство кој се одржува во Врњачка Бања во Србија. Станува збор за одбојкарката на Наковски Волеј – Марија Џонлага но и две одбојкарски од ОК Виктори Волеј: Теа Зетова и Јована Кирова кои во наредниве денови ќе ги бранат боите на Македонија за учество на едно големо натпреварување во одбојка за пионерки

Освен Џонлага, Зетова и Кирова, црвено-жолтиот дрес на турнирот ќе го носат и Ивана Трајкова, Ирена Узунова, Леона Змајшек, Анастасија Ристевска, Ева Ристовска,  Ева Трпеновска, Елена Ѓорковска, Миа Ѓоргиевска и Кариа Трифуновска предводени од Емилија Терзиевска која во Врњачка Бања  ќе ја има улогата на селекторка на националниот состав, а нејзин асистент ќе биде Никола Јаневиќ.

Според програмата македонските пионерки во провото коло ќе игра со  Србија, в среда ќе се сретне со Бугарија, ден потоа ќе ги одмери силите со Турција, а во петок со Романија. Само најдобрата селекција ке се пласира на  Европскиот шампионат во унгарскиот град Ниџерхаза и во Хумене, Словачка во перидот од 10-18 јули.

Националните состави што нема да влезат во континенталната елита, ќе продолжат во вториот круг од квалификациите. Во него, од 6-9 мај ќе бидат одиграни пет турнири со по четири репрезентации од сите пет зонски асицијации на ЦЕВ во коишто е и нашата, балканска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.