Одбојкарите на Џио Струмица повторно ШАМПИОНИ и во Струмица ја донесоа 15 та одбојкарска титула

1455

Екипата на Џио Струмица без пораз ја заврши финалната серија од првенството против Универзитет во Тетово и станаа повторно Шампиони на Македонија во одбојка со што ја потврдија својата доминација во последната декада. Избраниците на Кире Ричлиев: Милев, Михаилов. Николов, Урдов, Наков и Ричлиев како носители на играта докажаа дека Струмица и понатаму ќе биде одбојкарска тврдина

Струмичани со исклучок на третиот сет доминираа во спортската сала Парк. По водството од 2:0, гостите од Тетово ја намалија предноста на домаќините но немаа сила за пресврт и продолжување на серијата. Славеа со 3:1  во сетови.

Ова е 8 Шампионска титула за струмичани а вкупно 15 та заедно со КУП натпреварите во историјата на македонската одбојка.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.