Македонија со победа го почна походот за првото злато во Евро сребрената лига

1140

Македонската одбојкарска репрезентација со победа ја отворија Европската сребрена лига. Во групата А, во првото коло славеше победа против селекцијата на Кипар со 3:0 во сетови ( 25:21, 25:21, 25:21). Победата на македонската фаланга во ниту еден момент не беше доведена во прашање. Во спротската сала Парк во Струмица, четата предводена од Никола Ѓорѓиев лесно и без многу напори дојде до целосниот плен пред мечевите со Израел и Данска

Во таборот на Македонија најдобар кај поентер беше Никола Ѓорѓиев со 19 поени, Љафтов додаде 12, Милев имаше 7, Николов заврши со 5, Манџуков запиша 4, два имаше Ѓорѓи Ѓорѓиев и еден поен Савовски.

Утре Македонија во 20 часот игра со Израел кој денеска загуби од Данска со 3:2 во сетови

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.