Објавени броевите за донации за Викторија од Гевгелија која страда од леукемија и мора на лекување во Турција

2509

Седумгодишната Викторија Костадинова од Гевгелија веќе повеќе од четири месеци се бори со леукемија. Нејзиното лекување мора да продолжи во Турција каде ќе и биде пресадена коскена срцевина откако сегашните хемотерапии не покажаа резултати. Трансплатацијата чини 70 илјади евра, средства кои семеството ги нема. Таткото на првооделенката Викторија, Тиме Костадинов упатува молба до сите луѓе, фирми и институции да ја покажат својата хуманост и да донираат за да може што побрзо неговата ќерка го продолжи лекувањето во Турција

,, Јас сум Викторија Костадинова од 1-б одд од Гевгелија. Пред 4 месеци ми кажаа дека имам леукемија. Од хемотерпаиите  за жал имам компликации и мора да ме носат во Турција да ми трансплантираат коскена срцевина. Лекувањето е мноооогу пари – 70 илјади евра. Мама и тато се тажни дека не се во можност да ги обезбедат но јас ги тешам дека има многу добри и хумани луѓе кои ќе донираат за мене. Пред три дена наполнив 7 години. Мојата роденденска желба е догодина роденденот да го славам дома со сите мои најмили и сите Вас ќе ве поканам’’ стои во една од објавите од малата Викторија каде се напишани и сметките за донации

Деновиве објавени се и телефонски броеви за донации на кои сите може да донираат со едно свртување на бројот во зависност од операторот

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.