Обвинителството од судот бара казни за 19 струмичани од по 500 евра за за непостапување според здравствените прописи

1152

Струмичкото основно јавно обвинителство покрена обвинение против 19 лица од Струмица заради непочитување на здравствените прописи за време на епидемија и од струмичкиот суд бара да бидат казнети по 500 евра. Како што стои во информацијата од Јавното обвинителство, обвинетите во периодот од 1 до 4 април, не ги почитувале одлуките и мерките на Владата со кои се забранува движење на населението на територијата на државата и секој од нив, во одделни кривично правни настани, не постапил согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана од коронавирусот.

Заради стореното кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Струмица до Основниот суд Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози и за секој од обвинетите предложи судот да изрече парична казна во висина од по 50 дневни глоби, а секоја дневна глоба да е во висина од по 10 евра во денарска противвредност.​

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.