Обавена платформата за онлајн учење, МОН ги повика родителите и учениците да ја посетат

981

На неколку дена пред стартот на новата учебна година, од полноќ е достапна веб страницата на eдинствената национална платформа за онлајн учење преку адресата www.schools.mk, соопшти Министерството за образование и наука (МОН).

МОН ги повикува учениците и родителите, да ја посетат викендов. На платформата веќе се поставени видео упатства и прирачници, но и други содржини, кои ако се следат внимателно, на едноставен и лесен начин ги водат корисниците низ платформата.

„Министерството за образование и наука ги повикува локалните самоуправи и градоначалниците, кои, исто така, се наш важен партнер во овој процес, максимално да се посветат на обезбедување услови за непречен старт на учебната година во училиштата, без разлика дали станува збор за физичко присуство, или за учење од далечина“, велат од Министерството.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.