НУЦК „Антон Панов“- Струмица засега останува со в.д. директор

780

И при повторната постапката за избор на директор на Националната установа Центар за култура „Антон Панов“ – Струмица,  согласно одлуката на Управниот суд , се  потврди првичното Решение на Министерството за култура дека единствен кандидат кој повторно ги исполни сите услови на Јавниот оглас, е поранешниот директор Васил Бубев, стои во соопштението од Министерството за култура

Имајќи го предвид фактот дека кандидатките Јасмина Пијанманова и Оливера Аризанова Маннсбарт, и покрај укажувањето од Комисијата за селекција да ја достават  потребната документација, тие тоа не го направиле. Поточно, едната кандидатка не доставила никаков дополнителен документ, а другата доставила сертификат кој  што не соодветствува на меѓународно признаените сертификати утврдени во Законот за култура, предвидени во Јавниот оглас. Со тоа кандидатките повторно не ги исполнија условите на Јавниот оглас, се наведува во соопштението

Во извештајот на Државниот Управен инспекторат е констатирано  дека кандидатот Васил Бубев во периодот додека бил директор на НУ ЦК „ Антон Панов“ – Струмица,  ги прекршил член 10 од Законот за административни службеници и член 43 став 1 од Законот за вработени во јавниот сектор.

Од тие причини, министерката за култура, Ирена Стефоска, одлучи да не избере директор од пријавените тројца кандидати сè до распишување на нов Јавен оглас за избор на директор, одговорно лице на установата останува  в. д. директорот Слободан Ѓошиќ, информира министерството за култура

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.