Ноќва почнува летното сметање на времето, 2 часот ќе се смета како 3

376

Со поместување на сказалките на часовникот за еден час понапред, ноќва почнува летното сметање на времето. Во два часот треба да се поместат сказалките на три часот.

Летното сметање на времето почнува секој последен викенд во март и трае до последниот викенд во октомври, кога повторно настапува зимското сметање на времето. Годинава, летното сметање на времето ќе трае до 30 октомври во 3 часот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.