Ноќва почнува зимското сметање на времето

628

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва времето во 3 часот ќе се смета како 2 часот, со што почнува зимското сметање на времето.

Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот и моментот на завршувањето на летното сметање на времето во 2020 година е објавена во „Службен весник на Република Северна Македонија“ број 79, од 26 март

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.