Нов случај на коронавирус во Струмица, во последните 24 часа во земјава вкупно 103 позитивни и 5 починати

1175

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани нови 103 лица позитивни на КОВИД-19. Во статистиката објавена од министерството за здравство има и нов слчај од Струмица. Како што информираа од Центарот за јавно здравје станува збор за 30 годишен струмичанец од кого се земени сите епидемиолошки контакти. По вчерашниот и денешниот случај 12 лица се ставени во самоизолација информираа од Центарот

Од последните случаи во земјава најмногу има во Скопје 46 лица, во Куманово 6, Штип 6, Прилеп 2, Тетово 17, Струга 9, Велес 3, Битола 1, Охрид 3, Ресен 6 и по еден во Кавадарци, Гоствар и Свети Николе.

Во последните 24 часа 5 лица починаа од компликации на вирусот .Тројца од починатите се од Скопје, еден пациент од Куманово и еден пациент од Тетово. Според информациите од Институтот за јавно здравје за послендите 24 часа  се излекувале 13 пациенти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.