Нов позитивен на Ковид-19 во Струмица кој не е поврзан со ниту еден кластер, во земјава регистрирани 205 новозаболени

1947

Во последните 24 часа во земјава се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Ова е највисока дневна броја на новозаболени од почетокот на коронакризата.

Новозаболените лица се од : Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3.

Според Центарот за јавно здравје  од Струмица новиот позитивен случај е од Струмица. Станува збор за 50 годишна жена која не е поврзана со ниту еден познат кластер. Извршено е епидемиолошко анкетирање и се постапува согласно протоколоите велат од Центарот. Во Струмица досега регистрирани се 19 случаи позитивни на ковид-19 од кои 9 и понатаму се активни

Според информациите од Минситерството за здравство 6 лица од Скопје и Гостивар починаа а во изминатото деноноќие регистрирани се 336 оздравени лица од кои две во Валандово.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7777, бројката на оздравени пациенти е 3960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3449.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.