Нов позитивен на ковид-19 во Струмица, во моментов во овој регион активни 26 случаи

1404

Жена на 53 години од Струмица е новиот позитивниот случај на ковид-19.  Вака информираа од Центарот за јавно здравје откако во денешната ковид статистика се појави повторно на новозаболен од ова општина.

Од Центарот информираа  дека овој случај е поврзан со веќе познат кластер. Со овој нов случај во струмичко има вкупно 26 активни случаи на коронавирус, при што 5 лица се хоспитализирани на инфективно чија здравствена состојба е стабилна.

Како што информираа од Центарот, состојбата  со ковид-19 во струмичкиот регион е стабилна но опасноста од ширење на вирусот и понатаму е огромна. На пунктот каде се земаат брисеви последниов период значително е зголемен бројот на лица кои се тестираат не само од Струмица туку и од други градови со оглед на слободните термини. Деновиве се прават и по 10 тина тестови

Од Центарот уште еднаш апелираат на крајно почитување на владините мерки – носење маска, држење дистанци и редовна дезинфекција

Инаку во земјава во изминатите 24 часа регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во изминатите 24 часа. Како што соопшти Министерството за здравство, починатите пациенти се од Тетово (64), Штип (82) и Струга (74) а оздравени се 27 оздравени пациенти

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.