Новус изработи брошура за медиумска писменост и градење критичка мисла за Репортери без граници

151

Центарот за истражување и анализи Новус од Струмица ја промовираше едукативната брошура за Медиумска Писменост и Градење Критичка мисла за Репортери без граници. Станува збор за брошура во која на едноставен начин се презентира зошто е важна медиумската писменост и како да ги разберете медиумите и новинарските стандарди.

Брошурата е дел од проектот „Граѓанско сојузништво за репортери без граници“ е поддржан во рамките на Програмата за поддршка Safe Journalists safejournalists.net, финансиран од страна на Европската унија, а го имплементира ЦИА НОВУС во партнерство со Медија Флеш

Брошурата може да ја погледнете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.