Ново сребро за Македонија од Евро сребрената лига – Данска од Струмица замина со златото

705

Данска е победник во годинашното издание на одбојкарската Европската сребрена лига чиј завршен турнир се играше во салата Парк во Струмица.  Данците ја совладаа македонската селекција со 3:1, по сетови 23:25, 25:19, 27:25 и 25:19 и9 ги уништија надежите на ,,спартанците“ да дојдат до златото во своето четврто финале од ова европско одбојкарско натпреварување

,,Колку што видов од статистиката двајца играчи на Данска не победија. Тоа е прво што можам да го видам. Мислам дека на овие два натпревари не одигравме онака како што знаеме, не одигравме течно, постојано бевме стегнати и не покажавме тоа што треба. Ете, втор пат ни се случува, можеби затоа што сме организатори на финалниот турнир. Со Хрватска пред три години и вчера не покажавме некоја убедлива игра, а во финалето иако поведовме со 1:0 во сетови, не издржавме. Можеби сами на себе си создаваме притисок дека можеме повеќе, но не можеме да го издржиме тој притисок. Противникот беше подобар денеска. Но, ние сме подобри од Данска и уште 99 натпревари да играме исто толку пати ќе победиме, рече капитенот Никола Ѓорѓиев.

Во предигра на финалето, Унгарија ја победи Хрватска со 3:2 и го освои третото место.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.