Новозаболени од ковид-19 во Струмица и Радовиш, последните 24 часа во земјава 200 позитивни

1922

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани 200 лица позитивни на ковид-19 а 4 пациенти починале информираа од министерството за здравство од каде истакнуваат дека биле направени 1828 тестирања.

По градови новите случаи се регистрирани во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, Битола-7, Охрид-4, Кавадарци-7, Гостивар-14, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Кочани-5, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-4, Свети Николе-3, Кичево-6, Неготино-1.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава има 11.754, оздравеа 7.622, починаа е 523, а активни случаи има 3.609. Во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 40, активни 24
• Радовиш 33, активни 10
• Валандово 7, активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.