Новозаболени од ковид-19 во Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово – во земјава нови 131 позитивни

1323

Во последните 24 часа во земјава регистрирани се 131 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Нови заболени лица според последната дневна ковид статистика има и во Гевгелија 4, Струмица 2  и по еден во Радовиш и Валандово.

Починати се 6 лица, еден пациент од Охрид (56г), двајца пациенти од Скопје (63г и 80г), двајца од Прилеп (78г и 54г) и еден пациент од Штип (82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 81 оздравен пациент  меѓу кои 5 од Струмица и 1 од Радовиш

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14293, бројката на оздравени пациенти е 11014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.