Нови 93 позитивни на ковид-19 во Југоистокот од кои 69 во Струмица

562

Деветнаесет лица починаа од ковид-19 во изминатите 24 часа, а од 6.256 тестови регистрирани се 1.158 нови случаи во земјава, соопшти Министерството за здравство. Во општините во Југоистокот регистрирани се 93 нови позитивни а две лица од Струмица (54) и Валандово (85) починале од компликации предизвикани од вирусот.

Во Струмица се регистрирани 69 нови позитивни, 13 во Гевгелија, 5 во Богданци, 3 во Радовиш, два нови случаи во Валанодово и 1 во Дојран. Институтот за јавно здравје  пак регистрира 11 оздравени и тоа 10 во Струмица и 1 во Радовиш

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Струмица 4564, Активни 397
Гевгелија 2214, Активни 17
Радовиш 1223, Активни 51
Валандово 698, Активни 24
Богданци 499, Активни 5
Дојран 134, Активни 2

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.