Нови 84 позитивни на ковид-19 во Југоистокот, најмногу во Гевгелија и Струмица

1150

Во последните 24 часа се направени 3114 тестирања, а регистрирани се 1161 нови случаи на ковид-19 во земјава. Според министерството за здравство во Југоистокот се евидентирани нови 84 позитивни и тоа во Гевгелија и регионот 38, во Струмица и регионот  27, Радовиш 14 и во Валандово 5 новозаболени лица.

Од компликации предизвикани од коронавирусот починати се 26 лица а меѓу нив и еден пациент од Струмица на возраст од 80 години.

Институтот за јавно здравје објави дека за последните 24 часа оздравеле 806 пациенти. Од Југоистокот во Гевгелија оздравеле 15 пациенти, во Струмица 22, Радовиш 3 и Валандово 4 пациенти

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 72044, бројката на оздравени пациенти е 48170, на починати е 2077, а бројот на активни случаи изнесува 21797.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.