Нови 78 лица во Југоистокот позитивни на коронавирус, најмногу во Струмица најмалку во Валандово

1324

Денеска во земјава е регистрирана највисоката бројка на дневно заболени од ковид-19 почетокот на кризата. Како што информираа здравствените власти за последните 24 часа од 3.331 тестирања позитивни биле 1.275 а починале 13 пациенти.

Најмногу новозаболени има во Скопје-519, додека во градовите од Југоистокот во Струмица и регионот се регистрирани нови 39 случаи, во Гевгелија со Богданци и Дојран евидентирани се 22 нови позитивни, во Радовиш 15 а во Валандово 2.

Институтот за јавно здравје информираше дека во последните 24 часа забележани се 502 оздравени пациент. Оздравени има и од Југоистокот и тоа во Гевгелија-12, Струмица-17,  Радовиш-3.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува се 36.372, оздравеа 22.526, починаа 1.084, а активни се 12.762.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.