Нови 67 позитивни на ковид-19 во Југоистокот, најмногу во Гевгелија и Струмица

3099

За последното деноноќие во земјава  регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 од 3.707 тестирања, соопштија од Министерството за здравство.  Според дневната ковид статистика 67 нови позитивни се евидентирани во општините од Југоистокот од кои 33 во Гевгелија, 21 во Струмица, по 4 новозаболени во Богданци и Радовиш и 2 нови случаи во Дојран. Во последните 24 вкупно 16 болни се починати од кои 71 годишен пациент од Гевгелија информираа од Министерството за здравство.

На ниво на држава оздравени се 351 пациенти. Во Југоистокот  оздравеле 23 пациенти и тоа во Струмица-12, во Гевгелија-8, во Богданци -2 и во Валандово-1.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 21, активни 184

Гевгелија 33, активни 291

Радовиш 4, активни 24

Валандово 3, активни 27

Богданци 4, активни 68

Дојран 2, активни 4

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.