Нови 67 позитивни на ковид-19 во Струмица, двоцифрени бројки и во Радовиш и Валандово

648

Во последните 24 часа се регистрирани 1.250 нови случаи на ковид-19 од направени 8.192 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Во општините од Југоистокот евидентирани се 96 позитивни и ота 67 во Струмица, Радовиш и Валандово по 10, во Гевгелија 8 и во Богданци 1

Останатите новие случаи се во Скопје – 421, Гостивар – 192, Тетово – 133, Куманово – 80, , Кичево – 62, Струга – 53, Охрид – 38, Прилеп – 25, Битола – 23, Дебар – 19, Кавадарци – 15, Велес – 13, Штип – 12, Свети Николе – 11, , Кочани и Берово – по 9,  Ресен – 8, Кратово – 6, Крива Паланка, Крушево и Македонска Каменица – по 4, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 3, Неготино и Демир Хисар – по 2

Според министерството за здравство починале 22 пациенти од кои еден во Валандово

Според епидемиолошки анализи во моментов во општините од Југоистокот има околу 630 актини случаи, дистрибуцијата по градови е следна:

Струмица 4.670, Активни 481
Гевгелија 2.237, Активни 40
Радовиш 1.241, Активни 61
Валандово 716, Активни 35
Богданци 506, Активни 12
Дојран 134, Активни 2

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.