За последните 24 часа нови 56 позитивни на ковид-19 во Југоистокот – најмногу во Струмица и Гевгелија

709

24 лица починаа во последното деноноќие од ковид-19, а од 2.995 тестирања, регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19.Најмногу нови позитивни има во: Скопје-398. Во градовите од Југоистокот во Гевгелија има 22 новозаболени, Струмица-24, Радовиш-8 и Валандово-2 лица.

Институтот за јавно здравје регистрира 631 оздравени пациенти од кои 36 се од Југоистокот и тоа во Гевгелија-4, Струмица-26, Радовиш-3, и Валандово-3

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 827, активни 279 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 142 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.842, активни 578
• Радовиш 465, активни 119
• Валандово 230, активни 66

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.