Нови 40 заболени од коронавирус во Струмица, Радовиш, Гевгелија и Валандово, бројката на активни во Југоистокот – 351

1075

Во последните 24 часа во земјава регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19, а направени 2140 тестирања при што три лица се починале од Радовиш, Охрид и Гостивар , соопштија здравствените власти. Новозаболени има и во Југоистокот каде се евидентирани нови 40 лица со вирусот, од кои во Струмица 21, Радовиш 11, Гевгелија 5, Валандово 3.

Со последните позитивни,  во Југоистокот бројката на активни случаи се искачи на 351 лица а според завршените епидемиолошки резултати, дистрибуцијата по градови е следна:

  • Гевгелија 160, активни 61 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 23 на Богданци)
  • Струмица 350, активни 203
  • Радовиш 118, активни 45
  • Валандово 57, активни 42.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19777, бројката на оздравени пациенти е 15855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3147.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.