Нови 37 позитивни во Струмица, бројката на активни со ковид 19 се зголеми на 124 лица

1017

Во последното деноноќие како што информираше Министерството за здравство во земјава се регистрирани 639 болни лица од ковид-19 од направени 5 390 тестови а шест лица починале од компликации на вирусот. Бројката на новозаразени расте и во Струмица. За изминатите 24 часа регистрирани се нови 37 позитивини со што бројката на активни случаи се зголеми на 124. Инаку според Институтот за јавно здравје во Струмица заклучно со 31 јули годинава имало само 16 активни случаи

Освен во Струмица нови случаи се регистрирани во: Скопје – 218, Тетово – 113, Гостивар – 99, Куманово – 34, Кичево – 32, Битола – 17, Струга – 16, Дебар – 9, Велес и Охрид – по 8, Прилеп ,Кавадарци и Берово – по 6, Штип ,Ресен и Македонски Брод – по 5, Валандово – 4, Кочани – 3, Радовиш и Делчево – по 2, Неготино,Крива Паланка , Виница и Демир Капија – по 1

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата на вкупно заболени и во моментов активни случаи по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 4257, Активни 124
Гевгелија 2199, Активни 2
Радовиш 1185, Активни 21
Валандово 685, Активни 15
Богданци 494, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.