Нови 36 позитивни на ковид-19 во Струмица, едно лице починало а 14 се оздравени

901

Во последното деноноќие во Струмица се регистрирани нови 36 позитивни на ковид-19, едно лице на возраст од 80 години починало а 14 пациенти се оздравени. Ова е статистиката за последните 24 часа за Струмица и регионот што ги соопштија здравствените власти кои евидентираа нови 445 случаи на ковид-19 во последниве 24 часа од 2.441 тестирања, а починати се 9 лица.

Нови случаи на ковид-19 освен во Струмица се и  во: Скопје-249, Куманово-12, Штип-13, Прилеп-25, Тетово-16, Струга-7, Велес-7, Битола-14, Охрид-12, Кавадарци-3, Гостивар-12, Гевгелија-2, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Кочани-6, Пробиштип-1, Берово-2, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-1.

Во болнички услови освен 80 годишнотот лице од Струмица починати се двајца пациенти од Скопје (72 и 62), еден од Куманово (66), двајца од Струга (58 и 65), еден од Крива Паланка (83), од Пробиштип (60) и пациент од Свети Николе (65)

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 194 оздравени пациенти од: Скопје-77, Куманово-15, Штип-11, Прилеп-7, Тетово-11, Струга-1, Велес-1, Битола-5, Гостивар-12, Гевгелија-2, Струмица-14, Радовиш-3, Кочани-18, Пробиштип-2, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-1.

Со денешните новозаболени и оздравени а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 205, активни 93 (13 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 30 на Богданци )

• Струмица 473, активни 281

• Радовиш 148, активни 62

• Валандово 64, активни 36

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.