Нови 35 позитивни на ковид-19 во Струмица, двоцифрена бројка и во Гевгелија и Валандово

705

Во последните 24 часа се регистрирани 1.112 нови случаи на ковид-19 од направени 2.553 тестирања а починати се 24 лица соопшти Министерството за здравство.

Новите случаи се од: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-23, Валандово-12, Виница-11, Делчево-13, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-12, Ресен-16, Неготино-22.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот на вкупно заболени и во моментов активни е следна:

• Гевгелија 657, активни 231 (48 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1550, активни 613
• Радовиш 387, активни 127
• Валандово 189, активни 73

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.