Нови 34 позитивни во Струмица a 26 во Гевгелија, Радовиш и Валандово, пациент од Богданци починал, објави Филипче

2257
Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19, соопшти министерот за здравство Филипче на својата ФБ страна. Најмногу има во Скопје а Струмица останува втор град по новозаразени. Двоцифрена е бројката и подрачјето на ЦЈЗ од Гевгелија а под десет нови позитивни има во Валандово и Гевгелија.
По градови новозаболени има во : Скопје 303, Куманово 22, Дебар 5, Штип 13, Прилеп 19, Тетово 26,  Струга 12,  Велес 17,  Битола 18,  Охрид 10,  Кавадарци 7,  Гостивар 12, Гевгелија 13, Струмица 34, Крива Паланка 7, Радовиш 6, Кочани 18, Пробиштип 3, Демир Хисар 2, Пехчево 1, Берово 2, Валандово 7, Виница 2, Делчево 5, Кратово 1,  Свети Николе 2,  Кичево 17, Ресен 7,  Неготино 3
Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациент. Од Југоистокот во Гевгелија 2, Струмица 12, Радовиш 1, Валандово 3
Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.