Нови 30 позитивни на коронавирус во Струмица а 17 оздравеле за последните 24 часа

990
Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во земјава. Најмногу во Скопје 420 и Велес 82, додека во регионите од Југоистокот во Струмица 30, Гевгелија 13, Радовиш 7 и Валандово 1.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 454 оздравени пациенти. Од градовите во Југоистокот 17 во Струмица, 10 во Радовиш, 7 во Гевелија и 2 во Валандово. Според дневната ковид статисика починале 5 пациенти од Скопје и Прилеп сите во болнички услови.
Досега во земјата се направени вкупно 246.105 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на починати е 982, а бројот на активни случаи изнесува 9058.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.