Нови 25 лица позитивни со коронавирус а три лица починаа, соопшти министерството за здравство

1009

Во последните 24 часа направени се 622 тестирања, а регистрирани се 25 нови лица позитивни на  КОВИД-19, и тоа во Скопје 14, Куманово 2, Штип 4, Прилеп 1, Тетово 2, Струга 1, Велес 1, соопшти министерството за здравство

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа пациент од Струга ( 58 години) и пациент од Скопје ( 47 години) и двајцата долго време поставени на механичка вентилација. Во Градската општа болница „8 Септември“ почина пациент од Тетово (41 години) хоспитализиран на 19 мај, соопшти Министерството за здравство.

За денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти, 11 во Скопје, 4 во Куманово, и по еден во Тетово и во Велес. Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува се 2.039 лица,  оздравени пациенти се 1.470, на починати е 119, а активни случаи има 450.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.