Нови 147 ковид позитивни во Југоистокот за последните 24 часа, во регионот активни 1 137 случаи

225

Во изминативе 24 часа во Југоистокот регистрирани се 141 нови позитивни на ковид-19, соопшти Министерството за здравство.  Според дневната статистика, во општинa Струмица регистрирани се нови 55 случаи, во Гевгелија 39, Радовиш 30, Валандово 12, Богданци 10 и 1 ковид позитивен во Дојран.

На ниво на држава за последното деноноќие евидентирани се 14 починати од коронавирус и уште 2.051 заразени од 6.353 тестови. Од 14-те починати, четири лица се целосно вакцинирани. Од вкупно 2.051 позитивни, регистрирани се 276 реинфекции.

Според епидемиолошки анализи во моментов во Југоистокот се водат 1 137 активни случаи а дистрибуцијата по општини е следна:

Струмица 6782, Активни 393
Гевгелија 3353, Активни 293
Радовиш 2070, Активни 221
Валандово 1225, Активни 148
Богданци 776, Активни 71
Дојран 196, Активни 11

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.