Нови 14 лица заразени од КОВИД-19, регистрирани 20 оздравени пациенти а едно лице почина

1368

Во изминатите 24 часа се направени 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје – 5, Прилеп – 2, Тетово – 1 и Велес – 6.Пациент од Тетово на 61-годишна возраст почина од коронавирус во Градската општа болница „8 Септември“, бил хоспитализиран на 28 април, велат од Министерството за здравство.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти во: Скопје – 1, Куманово – 9, Прилеп  – 2, Велес – 7 и Битола – 1.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 1.586, од кои оздравени 1.099, починати е 90, а во моментов активни 397.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.