8 починати и 136 заболени од коронавирус во земјава за последните 24 часа, нов случај и во Струмица

1704

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19, објави министерот Филипче на својот ФБ профил. По градови најмногу повторно има во Скопје. Таму се регистрирани 50 новозаразени а еден случај има и во Струмица. Во останатите градови Куманово 6, Штип 1, Прилеп 3, Тетово 24, Струга 1, Велес 3, Охрид 5,Гостивар 4, Крива Паланка 1,Кочани 1, Кичево 1, Ресен 4
Неготино 1.

Како што информираа од Центарот за јавно здравје од Струмица станува збор за 47 годишен маж од Струмица кој е сместен во државен карантин по влегување во земјава  од странство.

Починати се 8 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, двајца пациенти од Тетово, еден од Велес и еден пациент од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 43 оздравени пациенти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.