Нови цени на горивата: поевтинуваат „евросуперот 95“ и дизелот

400

Од ноќеска на полноќ нови цени на горивата. Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-95“ и на „евродизелот (Д-Е V)“ се намалуваат 2,00 денара/л.

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се намалува 1,888 денар/кг. Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-98“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат.

Од 17.3.2023 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „евросупер БС-95“ 81,50 (денар/литар)

моторен бензин „евросупер БС-98“ – 85,50 (денари/литар)

дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 75,50 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 76,50 (денари/литар)

„мазут М-1 НС“ – 39,779 (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.