Нови три лица починаа а 25 се заболени од коронавирус во последните 24 часа, објави Филипче

672

Во изминатите 24 часа починаа уште три лица од КОВИД-19, соопштија од министерството за здравство a објави министерот Венко Филипче. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка од Куманово (60г), хоспитализирана на клиниката од 27 април. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (59г), примен на 16 мај и пациент од Скопје (51г) хоспитализиран на 4 мај.

Во последното деноноќие направени се 286 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-16, Тетово-4, Струга-1, Велес-2 и Охрид-2. Од вкупниот број на направени тестови во изминатото деноноќие 124 теста се направени во рамките на скринингот во градинките и сите се негативни. Досега во земјата се направени вкупно 21722 тестирања на КОВИД-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 8 оздравени пациенти и тоа од Скопје 7 и од Прилеп 1 лице.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.