Нови позитивни на ковид-19 во Струмица и Валандово а оздравеле 16 лица од Струмица, Гевгелија и Радовиш

1046

Во последните 24 часа регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 од 2.172 тестирања, а починати се три пациенти, двајца од Скопје (60 и 72 години) и пациентка од Гостивар (53), сите во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Новите регстрирани случаи се во: Скопје 38, Тетово 20, Куманово 19, Гостивар 13, Штип 10, Струга 9, Кичево 8, Свети Николе 5, Прилеп 4, Охрид 4, Кочани 4. Кавадарци 4, Велес 3, Демир Хисар 3, Струмица 2, Македонски Брод 2, Пехчево 2, Берово 2, Виница 2, Делчево 1, Неготино 1, Пробиштип 1, Дебар 1, Битола 1, Валандово 1

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти а од Југоистокот 16 и тоа од: Струмица 13, Гевгелија 2 и Радовиш 1

Досега во земјата се направени вкупно 123.122 тестирања на ковид-19. Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 12.515, од кои оздравени се 9030, починати 535, а во моментов активни случаи 2.950.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.