Нови позитивни на ковид-19 во Струмица, во земјава 87 новозаболени и 5 починати за последните 24 часа

715

Пет лица починаа а се регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19 во земјава во изминатите 24 часа соопшти Министерството за здравство од каде велат дека биле направени од 1.156 тестирања. Во Југоистокот според денешната ковид статистика има двајца новозаболени во Струмица која ја покрива струмичкиот Центар за јавно здравје.

Освен во Струмица новорегистрираните случаи се во: Скопје 34, Куманово 13, Тетово 8, Струга 1, Битола 1, Кавадарци 4,  Гостивар 20, Берово 1 и Кичево 3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравен пациент. Во земјата се направени вкупно 126.284 тестирања на ковид-19. Од почетокот на епидемијата се 12.739, од кои оздравени се 9.174, а починати 544.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.