Нови пет заболени од ковид-19 во Струмица, тројца во Гевгелија – во земјава нови 127 позитивни

969

Пет нови позитивни случаи на ковид-19 се регистрирани во Струмица и досега тоа е најголемата дневна бројка што ја има регистрирано Министерството за здравство за позитвни што доаѓаат од Центарот за јавно здравје од Струмица. Сите пет новозаболени се од Струмица од кои тројца во семејство за што ќе се направат епидемиолошки анализи за да се прецизираат можните кластери.

Со денешните пет новозаразени во Струмица бројката на активни случаи со ковид-19 се зголеми на 28 а од започнувањето на епидемијата досега регистрирани 80.

Новозаболени има и во Гевгелија. Таму се регистрирани три нови слуачи со што бројката на подрачјето што го покрива гевгелискиот Центар за јавно здравје во моментов изнесува 33.

Во последните 24 часа на ниво на држава се регистрирани  127 случаи на ковид-19 а пет лица починаа. Институтот за јавно здравје регистрираше 95 оздравени пациенти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.